Uroczyste wprowadzenie relikwii bł. Rodziny Ulmów do parafii Świętej Rodziny
18 kwietnia 2024
- Niech bł. Ulmowie uczą nas wrażliwości na drugiego człowieka, zwłaszcza tego, który doświadcza strapienia. Każdy z nas na miarę swoich możliwości powinien służyć i pomagać ludziom będącym w kłopotach - mówił biskup kaliski w parafii Świętej Rodziny w Kaliszu. W Roku bł. Rodziny Ulmów do kościoła wprowadzono ich relikwie.
Uroczyste wprowadzenie relikwii bł. Rodziny Ulmów do parafii Świętej Rodziny

W homilii celebrans wskazując na relikwie bł. Rodziny Ulmów podkreślał, że święci są po to, żeby przypominać, aby człowiek dobrze i mądrze przeżył swoje życie. - Te relikwie mają nam przypomnieć o tej rodzinie żyjącej na Podkarpaciu u początków XX wieku. Ulmowie żyli blisko Pana Boga i blisko siebie, ale gdy przyszedł czas próby byli gotowi najpierw przyjąć potrzebującą żydowską rodzinę, mimo że sami mieli swoje dzieci i byli liczną rodziną, a potem byli gotowi oddać życie za nich. Bardzo chciałbym drodzy, żeby te relikwie przypominały nam zaproszenie Jezusa do pięknego, dobrego, świętego życia, żebyśmy troszczyli się, by nasze życie nie było byle jakie – powiedział bp Bryl.

Zachęcał wiernych, aby prosili bł. Rodzinę Ulmów o wstawiennictwo. - Święci i błogosławieni chcą wstawiać się za nami u Boga, wystarczy ich zaprosić. Dzisiaj chcemy zapraszać bł. Rodzinę Ulmów w życie waszej parafii, w życie waszej wspólnoty, którą tutaj na Rogatce tworzycie, bo chcemy, żeby to wasze wspólne wędrowanie za Jezusem było dobre i piękne, żeby Jezus zawsze był w centrum – akcentował kaznodzieja.

Wskazywał, że we wspólnocie parafialnej każdy powinien być zauważony,uszanowany, przyjęty. - Pragnę razem z wami modlić się, żeby wasza wspólnota parafialna była wspólnotą ludzi, którzy będąc blisko Jezusa wychodzą ku drugiemu człowiekowi. Proszę dbajcie o wzajemny szacunek, wzajemną pomoc, wzajemne wsparcie – mówił pasterz Kościoła kaliskiego.

Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrował ks. kan. Sławomir Kostrzewa, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Kaliszu. Modliły się także siostry nazaretanki.

Rodzina Ulmów została zamordowana 24 marca 1944 r. przez Niemców. W masakrze w Markowej zginęło wówczas kilkanaście osób. Najpierw Niemcy zabili Żydów, których przed niemieckimi prześladowaniami ukrywali u siebie Ulmowie. Z rąk niemieckich żandarmów zginęli: dwie córki sąsiadów Ulmów – Golda (Genia) Gruenfeld i Lea Didner z córką, trzech braci Szallów, ich 70-letni ojciec Saul Szall oraz jego krewny. Następnie Niemcy rozstrzelali Józefa Ulmę i jego żonę Wiktorię, która była w siódmym miesiącu ciąży oraz ich dzieci. Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów – wyjątkowy w historii Kościoła, trwał 20 lat. Beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci odbyła się 10 września 2023 r. w miejscu ich śmierci – w Markowej.

Rok 2024 ogłoszono Rokiem Rodziny Ulmów.